Obliczanie czasu strefowego

„Czas strefowy, czas umowny różniący się od uniwersalnego o pełną liczbę godzin, stosowany w południkowych pasach, rozciągających się o 7,5° na wschód i zachód od południka o długości geograficznej będącej  wielokrotnością 15°. Stosuje się go wszędzie tam, gdzie władze państwowe nie wydały innych zarządzeń, więc głownie na obszarach morskich” (Flis, 1999).

 

Obliczanie czasu strefowego przedstawione zostanie na konkretnym zadaniu:

 

W Rzeszowie(22°E)  jest 19 listopada, wtorek, godzina 20:00. Podaj datę oraz godzinę czasu strefowego, która jest w São Paulo (47°W) i Perth (116°E).

 

1. Rysujemy  równoleżnik i przecinamy go południkami, zaznaczamy południk 0°, 15° i wielokrotność 15° na wschód i zachód – są to południki środkowe stref czasowych.

 

 

Zróbmy równe odstępy pomiędzy południkami np. co dwie kratki w zeszycie! Rysunek powinien być podobny do rysunku zamieszczonego poniżej.

   2. Teraz zaznaczamy strefy czasowe. Każda strefa liczy 15°, dlatego granice przebiegają 7°30’ na wschód i 7°30’ na zachód od południka środkowego.

 

3. Pamiętamy, że na obszarze całej strefy obowiązuje czas słoneczny południka środkowego. Różnica w czasie pomiędzy sąsiednimi strefami to jedna godzina. Zaznaczamy na rysunku Rzeszów (długość geograficzna 22° E)  i wpisujemy godzinę 20:00 przy strefie, w której się znajduje.

 

4. Do pozostałych stref również przypisujemy godziny – im dalej na zachód, tym godzina jest wcześniejsza, im dalej na wschód, tym godzina jest późniejsza.

 

5. Zaznaczamy na rysunku São Paulo (47°W) i Perth (116°E). i odczytujemy daty oraz godziny czasu strefowego dla tych miast.

ROZWIĄZANIE ZADANIA: W Sao Paulo jest wtorek, 19 listopada, godzina 16:00, a w Perth środa, 20 listopada, godzina 3:00.

 

 


Bibliografia: Flis J., (1999). Słownik szkolny. Terminy geograficzne, WSiP.